Jak rozsądnie szukać nowej pracy na dotychczasowym stanowisku?

Jeśli pracujesz, ale obecne stanowisko albo nie spełnia Twoich oczekiwań albo ogranicza możliwości Twojego rozwoju - naturalnym jest, że zaczynasz zastanawiać się nad zmianami. Wielu pracowników przyznaje, że angażuje się w przeglądanie aktualnych ofert pracy w obecnym miejscu pracy. Ważne jest jednak, by prowadzić takie poszukiwania w sposób etyczny, odpowiedzialny i ostrożny. Przeczytaj wskazówki ekspertów z portalu monsterpolska

 

Zdecyduj, czy tak na prawdę potrzebujesz zmiany pracy

Zanim zaczniesz rozglądać się za czymś nowym - zastanów się, czy aby na pewno decyzja o zwolnieniu się nie jest tylko przelotnym kaprysem. Może masz chwilowy kryzys, cierpisz na spadek formy lub potrzebujesz wziąć kilka dni urlopu, by odpocząć? Pomyśl o swoim rozwoju i komforcie oraz nie podejmuj pochopnych decyzji. Czasem nawet małe zmiany sprawią, że nabierzesz świeżego spojrzenia i wrócisz do pracy z większym zapałem czy optymizmem – mówi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Jeśli jednak odczuwasz chroniczne wypalenie zawodowe, objawiające się ciągłą niechęcią do obecnego stanowiska, brakiem weny i zaangażowania – zacznij czym prędzej myśleć o zmianie pracodawcy. 

Bądź uczciwy wobec firmy, ale myśl o sobie

Pamiętaj, że bycie złapanym na wertowaniu ofert pracy w godzinach pracy może skutkować nawet i rozwiązaniem umowy. Nie musisz jednak ukrywać swoich planów, pod warunkiem, że porozmawiasz o tym szczerze z szefem. Powiedz, z jakich powodów nie jesteś usatysfakcjonowany obecną posadą i jak widzisz swoją dalszą przyszłość. Pamiętaj, że jeśli jesteś cenionym specjalistą, firma postanowi zrobić wszystko, by zatrzymać Cię w swoich szeregach. Przełożony może zaproponować Ci np. zmianę działu, inwestycję w szkolenia lub kursy. Jeśli jednak nie widzisz możliwości porozumienia – poinformuj, ile czasu potrzebujesz, by zamknąć najważniejsze projekty i pożegnaj się z klasą. 

Uważaj na to, co publikujesz online

Jeśli jesteś na etapie aktywnego wysyłania dokumentów aplikacyjnych, narzędziem ułatwiającym Ci dotarcie do potencjalnych pracodawców będą media społecznościowe. Bądź jednak ostrożny w zamieszczaniu swojego CV w sieci, z adnotacją, że pilnie poszukujesz nowego stanowiska, bo przecież Twój obecny pracodawca łatwo może je dostrzec. Przede wszystkim zachowaj dyskrecję – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Nie chwal się współpracownikom

Niezależnie od tego, jak blisko jesteś ze swoimi kolegami z biura, w Twoim interesie jest utrzymać swoje plany zawodowe w tajemnicy. Powinieneś poinformować zespół o odejściu dopiero wówczas, gdy będziesz pewien swojej nowej posady i ustalisz z szefem termin wypowiedzenia. Nigdy nie wiesz, czy do końca możesz ufać współpracownikom, a jeśli wyjawisz im swoją tajemnicę – może ona trafić do przełożonego szybciej niż myślisz i Twoja nielojalność wobec pracodawcy może zostać ukarana zwolnieniem.

Spotykaj się z rekruterami poza godzinami pracy

Pod żadnym pozorem nie okłamuj pracodawcy w kwestii swoich spotkań z rekruterem. Pracownicy stosują różne wymówki, np. wizyta u lekarza, czy lunch z klientem i wymykają się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli możesz, umów się więc na takie spotkanie po godzinach pracy lub weź dzień wolnego, by na spokojnie móc się przygotować i odbyć spotkanie z rekruterem.

 

Copyright © 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us