Rozmowa okresowa w 5 krokach.

Oceny okresowe przechodzi każdy pracownik. Jednak niektórzy przychodzą na nie tylko po to, aby posłuchać co szef ma im do powiedzenia. A takie spotkanie to dla Ciebie możliwość powiedzenia o swoich oczekiwaniach i potrzebie rozwoju oraz zadbania o swoją przyszłość. Przeczytaj porady eksperta z monsterspolska.pl

Poniżej znajdziesz 5 sposobów na to jak wykorzystać ocenę okresową do określenia kierunku, w którym zmierzasz.

1.    Przygotuj się

Mówi się, że brak przygotowania jest przygotowaniem na porażkę. To prawda! Bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty w pracy, musisz zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami. Ocena okresowa w czasie krótkiej przerwy między innymi spotkaniami szefa nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem ustalić termin, żeby odpowiednio przygotować się do takiego spotkania. Zastanów się, jakie obszary będą omawiane i przygotuj się do udzielenia odpowiedzi, ale także zaplanuj swoje pytania. Musisz być szczery mówiąc o swoich dotychczasowych osiągnięciach, tego, jak możesz poprawić pewne rzeczy, ale także w sprawie tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli wcześniej zrobisz sobie samoocenę, będziesz bardziej zrelaksowany na spotkaniu. Tematy, które zostaną poruszone, będziesz miał już opracowane w głowie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

2.    Słuchaj

Im bardziej spokojny będziesz w dniu oceny, tym łatwiej będzie Ci słuchać. Uważne słuchanie tego, co na Twój temat mówi przełożony, sprawi, że Ty również zostaniesz uważnie wysłuchany.
Jeśli ocena jest negatywna lub niespodziewana, postaraj się nie atakować, ale konstruktywnie i pozytywnie ocenić jak możesz poprawić pewne obszary swojej pracy. Jeśli jest pozytywna, to świetnie, pamiętaj jednak, że słuchanie tylko dobrych rzeczy na swój temat może lekko zbić z tropu, a nawet uśpić Twoją czujność. Taka ocena to niewątpliwie znak, że jesteś na dobrej ścieżce rozwoju w firmie.

3.    Skup się

W czasie każdej oceny staraj się myśleć pozytywnie i skupić na tym, co chciałbyś osiągnąć.  Jeśli postawiono przed Tobą konkretne cele, zastanów się jak ich osiągnięcie pomoże w Twoim rozwoju zawodowym (pamiętaj, powinieneś zastanowić się nad tym przygotowując się do rozmowy).
To mało prawdopodobne, ale jeśli nie dostałeś konkretnych wytycznych i nie określono obszarów do rozwinięcia, potrzebujesz innego sposobu na zmierzenie swoich umiejętności oraz przełożenia ich na rozwój.
Być może będziesz musiał odnieść się do pewnych obszarów pracy, które dobrze byłoby zmienić, na przykład przechodząc do innego działu czy na inne stanowisko. Pamiętaj, ze jeśli firma nie wyznacza Ci konkretnych celów, nie możesz być  w takim przypadku oceniony właściwie i sam musisz skupić się nad tym, jak się rozwijać – przestrzega Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

4.    Zgódź się

Niezależnie od tego, czego oczekujesz od oceny okresowej I jak ona przebiegnie, musi nastąpić porozumienie między Tobą a pracodawcą odnośnie ustaleń wynikających z oceny. Jeśli za spotkaniem nie idzie nic dalej, ocena okresowa nie ma sensu.
Jeśli oczekujesz podwyżki, awansu,  szkoleń lub nowych szans rozwoju, a Twój pracodawca oczekuje poprawy w niektórych obszarach lub osiągnięcia ustalonych celów, obie strony muszą być zgodne co do tych ustaleń i sposobu ich realizacji. Jeśli jednak spotkanie nie kończy się żadnymi konkretami, a Ty wychodzisz z przekonaniem, ze coś masz zrobić, wracasz do punktu, w którym byłeś przed oceną.

5.    Wyciągnij lekcję

Jesteś już po rozmowie. Jednak nie oznacza to wolnego na najbliższe sześć miesięcy czy rok.
Dlaczego nie sprawdzać swoich postępów i dostawać regularnego feedbacku od działu HR lub bezpośredniego przełożonego? Wszyscy dookoła pochłonięci są codziennymi zadaniami, jednak spróbuj dowiedzieć się od czasu do czasu jak Ci idzie, jak oceniają Twoje postępy. Jeśli jest dobrze, lub wręcz przeciwnie, coś idzie nie tak, warto wiedzieć o tym wcześniej, niż przy okazji kolejnej oceny. Pozytywna opinia sprawi, że poczujesz się pewniejszy w tym co robisz, negatywna pomoże odkryć co jest nie tak i naprawić to. Żaden rozsądny pracodawca nie odmówi Ci informacji zwrotnej na temat Twojej pracy.

Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us