Staż początkiem kariery.

Jeszcze do niedawna słowo "stażysta" kojarzyło się z energicznym studentem żwawo kserującym dokumenty lub przygotowującym kawę. Obecnie wielu menedżerów bardzo chętnie inwestuje w kształcenie młodych ludzi od postaw i nie ogranicza ich obowiązków do prostych prac biurowych. Bardzo często widzą w nich przyszłą, wykwalifikowaną kadrę swojej firmy. Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl, podpowiada co robić, aby jak najwięcej skorzystać podczas stażu.

W każdym wieku, a zwłaszcza w sytuacji, gdy liczba miejsc pracy jest ograniczona, staż może być skutecznym sposobem na zdobycie nowych umiejętności w swojej specjalności, doświadczenia w zupełnie nowej dziedzinie lub po prostu zbudowania sieci kontaktów.

Nieważne, czy jesteś początkujący, czy próbujesz zredefiniować swoją ścieżkę kariery, najważniejsze jest mieć plan, w jaki sposób staż przyczyni się do osiągnięcia celów zawodowych. Dzięki temu mniej prawdopodobne jest, że skończysz jako posłaniec.

Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl, podpowiada co robić, aby jak najwięcej skorzystać podczas stażu.

Ucz się od najlepszych

Często najlepsze możliwości istnieją w rozwijających się firmach, które formalnie nie posiadają zorganizowanych programów stażowych.

Jeżeli chcesz zdobywać doświadczenie, ucz się od najlepszych. Na pewno chcesz współpracować z ludźmi, którzy odnoszą sukcesy i są bardzo zaangażowani w swoją pracę. Takie osoby nie mają czasu na opracowywanie programów stażowych.

By dostać się do takiej firmy pokaż, że masz odpowiednie kwalifikacje, ale też przede wszystkim zapał i konkretne cele do osiągnięcia. Dlatego nawet jeżeli nie widzisz zakładki kariera na stronie internetowej, wyślij mailem swoja aplikację. Pokaż, że naprawdę zależy Ci na osiągnięciu sukcesu, do którego pierwszym krokiem będzie staż w danej firmie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Czy powinieneś dostawać wynagrodzenie?

Jeśli budżet nie pozwoli Ci na bezpłatną praktykę, zorientuj się czy istnieje możliwość pokrycia kosztów podróży i innych wydatków. Poszukaj w sieci czy istnieją może jakieś programy stypendialne w interesującej Cię dziedzinie.

Bardzo wiele firm proponuje początkowo darmowy okres próbny, np. miesiąc, a następnie wynagrodzenie za staż. Jeżeli interesuje Cię profil działalności i widzisz tam miejsce dla siebie, warto korzystać z takiej opcji. W ten sposób zaczyna bardzo wielu pracowników.

Zadawaj pytania

Kiedy już zaczniesz staż pamiętaj, by nie bać się pytać, kiedy czegoś nie wiesz. Jesteś tam po to, by czegoś się nauczyć.

Pytaj o konkretne zadania, nawet jeżeli nie zostały Ci wcześniej przydzielone, proś o okresowe oceny i znajdź kogoś, kto może być Twoim potencjalnym mentorem.

Zacznij działać!

Jeśli jesteś bez pracy, staż zapewne pozwoli Ci jedynie opłacić podstawowe rachunki, ale będziesz miał możliwość zdobycia cennych  kontaktów  oraz niezbędnego doświadczenia.

Twoje podejście odgrywa kluczową role w tym, jak wypadniesz przed pracodawcą. Działanie i interakcja z ludźmi w czasie stażu zapewnią Ci produktywność i motywację oraz posłużą jako punkt wyjścia do ewentualnego zatrudnienia w pełnym wymiarze czasowym.