Nudzisz się w pracy? Sprawdź, jak temu zaradzić!

Oczywiście najlepiej byłoby gdyby nudy w pracy dało się uniknąć. Czasem jednak zdarzają się takie dni, kiedy utkniemy w zadaniu, za którym nie przepadamy albo firma chwilowo zwalnia obroty i trzeba czekać na powrót do lepszej formy oraz zwiększenia liczby obowiązków. W takiej sytuacji najlepiej jest podjąć działania, które zapobiegną „odpływaniu” w godzinach pracy.  Przeczytaj porady eksperta monsterpolska.pl.

 

Weź nowe zadania

Jeśli mamy za mało obowiązków, warto zapytać przełożonego, czy ma zadania, które na stałe nie są przypisane do żadnego pracownika. Jeśli okaże się, że możemy zrobić coś dodatkowego, warto się tego podjąć – zajmiemy wolny czas i pokażemy zaangażowanie. Jeśli nie ma takiej możliwości, możesz zorientować się czy istnieje szansa na tymczasową wymianę części zadań z kolegą z działu. Przyniesie to odświeżenie w pracy, a przy okazji nauczysz się czegoś nowego – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

 

Wyjdź z inicjatywą

Chwilowy przestój w pracy to także dobry moment na zastanowienie się co moglibyśmy wnieść do firmy. Może nowy sposób na usprawnienie pewnych procesów albo propozycję ciekawego wolontariatu? Warto zainicjować wśród kolegów działania o charakterze charytatywnym: oddawanie krwi, zbiórkę pieniędzy na przybory szkolne dla wybranego domu dziecka czy projekt dla lokalnej społeczności, w której znajduje się biuro firmy. Tego typu projekty pozwolą nauczyć się czegoś nowego, zabiją nudę i podniosą nasze notowania w oczach szefa.

 

Rozwijaj się

Zbyt dużą ilość wolnego czasu możemy wykorzystać także na edukację i rozwój zawodowy. Warto poszukać ciekawych wykładów i konferencji branżowych, albo zacząć czytać książki czy artykuły na tematy związane z wykonywaną pracą, w celu doskonalenia warsztatu. Jeśli firma, w której jesteśmy zatrudnieni nie może pozwolić sobie na płatne szkolenia, dobrze jest sprawdzić ofertę darmowych webinarów i szukać bezpłatnych źródeł wiedzy w Internecie.

 

Pomyśl zanim zaczniesz szukać

Nuda w pracy powoduje, że pojawiają się myśli o zmianie pracy? Jeśli tak, to najwyższa pora, aby poszukać przyczyn i porozmawiać z przełożonym. Szczególnie jeśli cenimy zarówno swoją pracę, jak i współpracowników. Aby tego nie stracić, warto ustalić zakres dotychczasowych obowiązków  i poszukać takich możliwości, które pozwolą Ci lepiej i efektywniej wykorzystywać czas spędzony w pracy. Być może uda się tak zmodyfikować zadania, abyś przestał nudzić się w pracy i nie musiał uciekać z firmy. Dopiero kiedy taka możliwość zostanie wykluczona, możesz zacząć się zastanawiać nad zmianą – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

 

Czy jesteś we właściwym miejscu?

Czasem przedłużająca się nuda może oznaczać, że firma, w której pracujemy nie jest dla nas najlepszym miejscem. Warto przeanalizować naszą pozycję w firmie i zadania jakie są nam przypisane. Jedni wolą rutynę i jednostajne zadania. Kiedy osiągną biegłość w tym co robią, mogą zapomnieć o stresie w pracy. Inni z kolei potrzebują adrenaliny i preferują pracę pod presją czasu.  Są też takie osoby, które codziennie potrzebują nowych wyzwań. One na pewno nie odnalazłyby się w pracy w fabryce. Być może rola jaką odgrywamy w firmie jest niezgodna z naszymi preferencjami i charakterem, a to powoduje, że zaczynamy się nudzić?

Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us