Open space - 5 porad jak pracować efektywnie i zdrowo.

Praca na otwartej przestrzeni jednym ułatwia, a innym wręcz przeciwnie, utrudnia skupienie się, a tym samym właściwe wykonywanie obowiązków. Kultura pracy panująca w firmie przekłada się na to, czy wydajniejsza okaże się praca na open space czy w oddzielnych biurach. Jeśli podstawą jest praca zespołowa, otwarta przestrzeń może być najlepszym rozwiązaniem. Ekspert portalu monsterpolska.pl podpowiada jak sprawić, aby każdy pracownik poczuł się takim biurze komfortowo.  

Stwórzmy prywatny kącik

Nawet jeśli będzie to tylko iluzja, poczucie, że mamy trochę miejsca tylko dla siebie zdecydowanie poprawi nastrój i jakość pracy. Jak to zrobić? Wystarczy ustawić wysoką roślinę na biurku, zamontować dodatkową półkę oddzielającą nas od innych, postawić wysokie przedmioty, ramki na zdjęcia. Wszystko zależne jest od układu pomieszczenia i ustawienia biurek, jednak zawsze da się znaleźć sposób na to, aby chociaż trochę odizolować się od innych pracowników i zapewnić sobie odrobinę prywatności.

Korzystajmy z pokojów spotkań

Większość biur, w których królują otwarte przestrzenie ma wydzielone niewielkie pokoje przeznaczone na spotkania. To dobre miejsce do prowadzenia rozmów telefonicznych. Jeśli musisz porozmawiać z klientem, zarezerwuj sobie na jakiś czas taki pokój. Pozwoli ci to poczuć się swobodniej. Szczególnie, jeśli spodziewasz się trudnej rozmowy – w takiej sytuacji lepiej się skupić i nie mieć poczucia, że wszyscy dookoła słuchają– mówi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Przenoszenie rozmów do zamkniętych pomieszczeń to także komfort dla pozostałych pracowników. Jeśli biuro nie jest wyposażone w takie pomieszczenia, rozmowę telefoniczną możemy przeprowadzić, np. na klatce schodowej, czy na powietrzu, jeśli jest ładna pogoda. Przy okazji można odetchnąć od pracy, a oczy odpoczną od monitora. Warto zadbać o to, aby swoją obecnością w tych miejscach nie zakłócać pracy innych.

Odetnijmy się od hałasu

Jeśli biurowy szum jest dla nas uciążliwy, warto pomyśleć o zakupie słuchawek lub zwykłych stoperów. Muzyka płynąca ze słuchawek może rozpraszać tak samo jak hałas w biurze, dlatego godnymi uwagi są takie modele, które redukują dźwięki z zewnątrz. Dobrze dobrane relaksujące melodie, dadzą uczucie relaksu i wspomogą koncentrację. Sprawdźmy także tzw. białe dźwięki (szumy), które według niektórych są niezawodną metodą odcięcie się od otoczenia. Zapoznajmy się z regulaminem pracy, warto bowiem upewnić się, czy polityka firmy nie zabrania pracy w słuchawkach.

Dbajmy o higienę

Praca na otwartej przestrzeni to nie tylko problem hałasu, ale także higieny. Skupienie dużej liczby osób w zamkniętej przestrzeni sprzyja przenoszeniu się bakterii i wirusów, które mogą powodować liczne zwolnienia lekarskie. Częste mycie rąk i zachowanie czystości miejsca pracy oraz wspólnych przestrzeni sprawi, że będziemy czuli się bardziej komfortowo. Warto zadbać również o regularne dezynfekowane biurka, klawiatury i myszki komputerowej. Tego typu zabiegi wspomogą naszą odporność na przeziębienia i choroby.

Szanujmy siebie i innych

Dbając o komfort pracy, należy pomyśleć również o innych. Starajmy się pracować w taki sposób, aby nie przeszkadzać innym. Zbyt ostre zapachy perfum, intensywnie pachnące potrawy zjadane przy biurku mogą drażnić naszych współpracowników. Kichając czy kaszląc zawsze należy pamiętać o zakrywaniu nosa i ust, a w przypadku choroby, lepiej zostać w domu, żeby nie zarażać innych. Pamiętajmy też, że jeśli coś nam nie odpowiada, możemy zwrócić innym uwagę. Ktoś rozmawia za głośno? Poprośmy, aby przeniósł się w inne, ustronne miejsce lub mówił ciszej. Miejsce pracy powinno być komfortowe i sprzyjać efektywnemu wykonywaniu obowiązków – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us