Jak rozpoznać umiejętności uniwersalne?

Kiedy myślimy o zmianie ścieżki kariery i rozpoczęciu pracy w innej branży, głównym zmartwieniem jest brak odpowiedniego doświadczenia. Wyzwaniem staje się stworzenie takiego CV, które zapadnie w pamięć pracodawcy i zachęci do kontaktu. Myślimy, że niewiele z tego, co robiliśmy w dotychczasowym miejscu pracy, znajdzie zastosowanie na nowym stanowisku. Nic bardziej mylnego. W każdej pracy opanowujemy i rozwijamy szeroką gamę umiejętności, które można wykorzystać w wielu różnych rolach - wspomina Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Czym są umiejętności uniwersalne?
Jak sama nazwa wskazuje, umiejętność uniwersalna to taka, którą można ze sobą „zabrać” i zastosować w każdej nowej pracy. Są to kluczowe umiejętności cenione przez pracodawców. Należą do nich:

•    Umiejętności interpersonalne – zdolność komunikowania, motywowania zespołu i kierowania nim.
•    Umiejętności techniczne – znajomość popularnych programów komputerowych lub naprawy sprzętu.
•    Umiejętności analityczne – dobre prowadzenie dokumentacji, szczegółowe analizy statystyczne lub badawcze.

Pomyśl o swojej obecnej roli i o tym, jak bardzo dotyczy ona wyłącznie branży, w której pracujesz. O ile nie jesteś specjalistą na wysokim poziomie, pracującym ze złożonymi i skomplikowanymi informacjami, większość czynności, które wykonujesz może śmiało znaleźć zastosowanie gdziekolwiek indziej – mówi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Jeśli masz zdolności organizacyjne w zasadzie każde stanowisko, na którym wymagane jest zarządzanie projektami, będzie w zasięgu ręki. Wszystkie kompetencje miękkie są uniwersalne i transferowalne niezależnie od branży, w której chcemy pracować. Pamiętaj tylko, aby zaprezentować je w odpowiedni sposób przyszłemu pracodawcy.  

Jak rozpoznać umiejętności uniwersalne?
Na dobry początek zrób dobry research. Sprawdź specyfikację stanowisk w rozmaitych branżach i zobacz, jakie wymagania się w nich powtarzają. Następnie skonfrontuj wyniki z tym, czym zajmujesz się obecnie. Prześledzić dzień lub cały tydzień pracy i przeanalizuj zadania, które wykonujesz. Jaka ich część ma związek z umiejętnościami interpersonalnymi, a jaka z danymi czy wiedzą techniczną?

Pomoże Ci to w skoncentrowaniu się na określeniu umiejętności, o których wcześniej mogłeś nawet nie mieć pojęcia. Nie należy ignorować rzeczy, których nie postrzegamy jako swoich kluczowych cech – mogą być bezcenne dla potencjalnego pracodawcy. Warto zapisać i porównać umiejętności, które posiadamy z tymi, które są wymagane w różnych branżach. Istnieje duża szansa, że posiadasz już możliwe do udowodnienia doświadczenie wymagane w praktycznie każdej pracy.

Niezwykle istotna jest tu możliwość udowodnienia pewnych umiejętności. Oczywistym jest, że nie wystarczy powiedzenie „jestem wyśmienitym menadżerem” czy też „dobrze radzę sobie z liczbami”. Ważne jest, byś mógł pokazać przyszłemu pracodawcy, że na poprzednich stanowiskach faktycznie miałeś do czynienia z zadaniami, które wymagały konkretnych umiejętności. Należy umiejętnie rozpoznać osiągnięcia w dotychczasowej karierze, które jasno wskazują na posiadanie uniwersalnych umiejętności. Poprzez systematyczne uaktualnianie CV nowymi osiągnięciami, zwiększysz swoje szanse na znalezienie pracy, o której marzysz, w sytuacji, gdy nadejdzie czas na zmianę ścieżki kariery.

Przed wysłaniem CV upewnij się, czy ważne dla przyszłej pracy umiejętności są odpowiednio wyeksponowane. W procesie szukania pracy CV spełnia bardzo ważne zadanie – ma przekonać rekrutera, że jesteś osobą, z którą warto się spotkać. Dlatego skup się na pozytywach i umiejętnościach istotnych dla pracodawcy. Ubierz je w przyciągające wzrok stwierdzenia, a zdobycie pracy w nowej branże okaże się łatwiejsze niż myślałeś – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Copyright © 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us