Zrób dobre pierwsze wrażenie

Masz tylko jedną szansę, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. To znana prawda. Często jest ono także ostateczne. To, jak wypadniesz podczas pierwszego kontaktu z rekruterem, może wpływać na całą późniejszą relację. Zaimponuj dbałością o każdy szczegół, który wzbudzi pozytywne uczucia Twojego rozmówcy . Poniżej znajdziesz kilka porad, które mogą w tym pomóc.
 

Dobrze się zaprezentuj

Pierwsze wrażenie wywołujesz, zanim jeszcze zdążysz powiedzieć choćby jedno słowo. Twój ubiór, wygląd i postawa mówią o Tobie bardzo wiele. Kiedy przygotowujesz się do spotkania z nieznaną osobą, zwróć uwagę na komunikację niewerbalną oraz to jak się prezentujesz. Upewnij się, że Twoje włosy są dobrze ułożone, a ubranie schludne. Wyprostuj się i przyjmij pewną postawę. Zadbany wygląd na pewno będzie działał na Twoją korzyść.

Nie zapomnij o kontakcie wzrokowym

Nawiązywanie kontaktu wzrokowego to oznaka Twojego zaangażowania. Zbyt długie wpatrywanie się może jednak zostać odebrane jako natarczywe i agresywne. Twój rozmówca może poczuć się niekomfortowo. Moment zapoznawania się jest dobrą okazją do nawiązania kontaktu wzrokowego, nie musisz go jednak podtrzymywać przez całą rozmowę. To ważne, aby kontakt był naturalny. Od czasu do czasu odwróć wzrok, a po chwili spójrz na rozmówcę ponownie – radzi Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl.  

Dbaj o mimikę

Uśmiech to podstawa. Zapamiętaj jednak, że tylko szczery może dobrze wpłynąć na wrażenie, które po sobie pozostawisz. Twoja mimika powinna wyrażać odczuwaną radość z okazji poznania nowych osób. Dobra prezentacja zależy od dbałości o wszystkie szczegóły. Przy przywitaniu pamiętaj o stanowczym uścisku dłoni. Nawiąż wtedy także kontakt wzrokowy, wyraź swoje zadowolenie, mówiąc np. „Miło mi Pana / Panią poznać”. Uścisk dłoni powinien być wyraźny, zadbaj jednak, aby nie był zbyt silny.

Zapamiętaj imię i nazwisko

Powtórzenie imienia i nazwiska osoby, z którą się zapoznajesz, pokaże Twoje zainteresowanie oraz uwagę. Dzięki temu Twój rozmówca poczuje, że jest dla Ciebie ważny. Jest to także dobry sposób na zapamiętanie nazwiska, jeśli zdarza Ci się mieć z tym problemy. 

Uważnie słuchaj

Istnieje niewiele działań, które wyraźniej i lepiej obrazują szacunek do drugiej osoby niż uważne słuchanie. Ludzie potrzebują poczuć, że okazujesz zainteresowanie tym, co mówią. Pokaż, że to, co opowiada Twój rozmówca, jest dla Ciebie istotne i jesteś tym żywo zainteresowany. Nawiąż kontakt wzrokowy, uśmiechnij się. Od czasu do czasu potakuj lub wtrąć kilka słów, aby okazać swoje zaangażowanie – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl.

Copyright © 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us