Plan działania po rozmowie kwalifikacyjnej

Niepewność po rozmowie kwalifikacyjnej, szczególnie w firmie, na której bardzo ci zależało, może być bardzo frustrująca. Niestety nawet jeśli wiesz, że masz odpowiednie kwalifikacje i jesteś zadowolony z przebiegu rozmowy, nie możesz spocząć na laurach i czekać. Sprawdź, jakie działania możesz podjąć, aby w efekcie końcowym zdobyć wymarzoną pracę.


Poznaj proces
Aby uchronić się przed nieustannym wyczekiwaniem na telefon i czekaniem na odpowiedź, zapytaj rekrutera
kiedy możesz spodziewać się informacji zwrotnej. Podsumowując rozmowę rekrutacyjną dopytaj o kolejne krokiw procesie rekrutacji. Poznanie orientacyjnych nawet terminów i planów może uchronić cię przed zamartwianiem się, że nikt się nie odzywa przez długi czas.Możesz też działać proaktywnie i sam skontaktować się z rekruterem z pytaniem o przebieg rekrutacji. W ten sposób pokażesz swój entuzjazm i zainteresowanie. Zadbaj o to, by zdobyć wizytówki osób, z którymi miałeśspotkanie i podejmij próbę kontaktu. Dobrym pomysłem jest też napisanie maila do rekrutera z podziękowaniem za rozmowę. Najlepiej do 2 dni po spotkaniu. Nawet jeśli wydaje ci się to oczywiste, możesz być zaskoczony jak niewiele osób to robi! Jeśli w czasie rozmowy poruszyliście jakiś ciekawy temat, warto do niego nawiązać i wraz z podziękowaniem podesłać jakieś ciekawe informację. To sprawi, że zostaniesz lepiej zapamiętany. Jeśli jesteś rekrutowany przez agencję rekrutacyjną, a nie bezpośrednio przez firmę, możesz mieć problem z bezpośrednim kontaktem z pracodawcą. Możesz też poprosić rekrutera o kontakt. Jeśli wyjaśnisz mu, że kontakt z firmą to część twojej strategii poszukiwania pracy, jest szansa, że przekaże ci odpowiednie namiary – podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert serwisu monsterpolska.pl. Jeśli myślisz, że masz duże szanse na zajęcie danego stanowiska, przekaż dodatkowo swoje referencje. Pozytywne opinie na twój temat mogą pomóc rekruterowi w podjęciu decyzji. Jeśli proces rekrutacyjny się wydłuża, podesłanie w międzyczasie dodatkowych referencji jest też sposobem na utrzymanie kontaktu. Ważne, byś cały ten czas trzymał rękę na pulsie i okazywał swoje zainteresowanie.


Nie przestawaj szukać
Nawet jeśli czujesz, że twoje szanse na otrzymanie pracy są duże, kontynuuj poszukiwania i przeglądaj nowe oferty. Poleganie tylko na jednej ofercie czy rozmowie jest nierozsądne. Może okazać się, że ktoś inny bardziej spodoba się rekruterom albo firma zmieni plany i zrezygnuje z szukania osoby na wybrane przez ciebie stanowisko. Staraj się myśleć pozytywnie, jednak nie czekaj na wynik jednego spotkania, tylko aktywnie rozglądaj się za innymi możliwościami. Procesy rekrutacyjne czasem bardzo długo trwają. Dlatego warto się rozglądać. Być może w międzyczasie trafisz na jeszcze lepszą ofertę. Przeglądanie innych ogłoszeń i branie udziału jednocześnie w kilku procesach rekrutacyjnych nie jest niczym złym. Może nawet pomóc ci w zdobyciu stanowiska, na którym najbardziej ci zależy. Poinformuj rekrutera, że bierzesz udział w innych rekrutacjach. Jeśli się spodobasz, wizja oferty złożonej ci przez konkurencję może przyspieszyć decyzję o zatrudnieniu właśnie ciebie – dodaje Małgorzata Majewska. Na koniec pamiętaj - jeśli nie dostałeś danej pracy, nie pal za sobą mostów! Jakikolwiek kontakt z pracodawcą czy rekruterem może przydać się w przyszłości. Rozmowy rekrutacyjne są dobrą drogą poznawania ludzi, którzy mogą pomóc ci w rozwijaniu twojej kariery zawodowej. Nawet jeśli informacja zwrotna będzie negatywna podziękuj za możliwość wzięcia udziału w rekrutacji, poświęcenie ci czasu i wyraź nadzieję, że wasze drogi
zawodowe jeszcze się przetną.

Copyright © 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us