Jak wypełnić luki w CV?

 

 

Jak wypełnić luki w CV?

 

Wyobraź sobie taką sytuację: po studiach podejmujesz pracę w renomowanej firmie i zdobywasz pierwsze doświadczenie. Chcesz pójść krok dalej i zmienić pracę?. Niestety poszukiwania wymarzonej pracy mogą trwać nawet kilka miesięcy. W takim przypadku podstawowym pytaniem jest to, jak wypełnić ten czas w naszym CV?

Luki w CV stają się coraz powszechniejszym problemem. Może to być podyktowane odejściem z pracy, przerwą przeznaczoną na samokształcenie, a nawet podróżowaniem po świecie. W dzisiejszych czasach ścieżka naszej kariery utraciła swój dotychczasowy, linearny charakter i niewiele osób na dzisiejszym rynku pracy posiada CV, w którym może pochwalić się ciągłością zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że nie przekreśla to naszych szans na wymarzoną pracę. Jest na szczęścia kilka wyjść z tej sytuacji.

1)    Odpowiednie przygotowanie stanowi klucz do sukcesu: jeśli dostrzegasz w swoim CV przedział czasu, który wyraźnie świadczy o przerwie w karierze, zastanów się nad tym czy wykorzystałeś ten czas w sposób, który mógłbyś odnotować w CV. Idealnym rozwiązaniem tutaj jest np. nauka języka obcego. 

2)    Szczerość to podstawa: o ile luka w CV nie oznacza automatycznej dyskwalifikacji, o tyle kłamstwo może raz na zawsze przekreślić szanse na wymarzone stanowisko. Jeśli zostałeś zwolniony nie staraj się tego ukryć. Analogicznie postępuj w przypadku, gdy sam postanowiłeś odejść. Przyszłemu pracodawcy pozwoli to uznać Cię za osobę szczerą, zdeterminowaną i pewną siebie – dokładnie taką, jakiej poszukuje – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

3)    Gotowe odpowiedzi: rekruterzy będą chcieli poznać przyczyny luk w Twoim CV. Przypuszczalnie, będą starali się także dowiedzieć na ile produktywnie wykorzystałeś czas wolny od pracy. Już w liście motywacyjnym wypada zaznaczyć, co spowodowało przerwę w karierze. Na etapie rozmowy kwalifikacyjnej podstawą jest gruntowne przygotowanie odpowiedzi na tego typu pytania. Improwizacja w tym przypadku nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, żeby nie mówić źle o byłym pracodawcy i bezpośrednim przełożonym. Podaj przyczyny w możliwie najbardziej obiektywny sposób i pokaż, czego nauczyła Cię ta sytuacja i jakie wnioski z niej wyciągnąłeś. 

4)    Szukaj pozytywów: niektóre przerwy w pracy zawodowej mogą być naszym atutem. Zagraniczne kursy językowe, podróże, praca na własny rachunek – to wszystko możesz w umiejętny sposób obrócić na swoją korzyść. Lista certyfikatów i ukończonych kursów dołączona do CV może zbudować pozytywny obraz Twojej osoby w oczach rekruterów. Możesz także w subtelny sposób wspomnieć o doświadczeniach zebranych w trakcie pracy na własną rękę, jak i inspiracjach zaczerpniętych z podróży po świecie – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us