10 pytań, które mogą paść podczas telefonicznej rozmowy rekrutacyjnej

10 pytań, które mogą paść podczas telefonicznej rozmowy rekrutacyjnej

 

Jeżeli po kilku albo nawet kilkunastu latach znowu szukasz pracy, nie bój się dzwoniącego telefonu. Nawet jeśli miałaby to być Twoja pierwsza rekrutacja przez telefon, dasz sobie radę. Najważniejsze, żebyś zachował spokój. Zrób głęboki wdech i odbierz telefon. Przecież na to właśnie czekałeś. Zazwyczaj podczas takiej rozmowy zostaniesz jedynie zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji. Może jednak zdarzyć się i tak, że padną konkretne pytania i będzie to jeden z etapów rekrutacji. Dzwoniąca do Ciebie osoba na pewno nie ma zbyt dużo czasu, więc rozmowa nie powinna być długa. Jej celem będzie sprawdzenie czy nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz.  
 

Najczęstsze pytania to:

 

  • Czy obecnie pracujesz? Odpowiedź jest bardzo prosta: tak albo nie. Po prostu bądź szczery, jeśli masz dodatkowe zajęcie, nie bój się o tym powiedzieć – radzi Małgorzata Majewska,ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

  • Jakim stanowiskiem jesteś zainteresowany? To pytanie z kategorii tych podchwytliwych. Jeżeli aplikowałeś na określone stanowisko, musisz na nie właściwie odpowiedzieć.  Nie idź na kompromis, jeśli chcesz być managerem, powiedz o tym.

 

  • Dlaczego nie pracujesz już na poprzednim stanowisku? To chwila prawdy. Jeśli zostałeś zwolniony, powiedz o tym. Praktycznie każdy był kiedyś w takiej sytuacji. Lepiej, żeby rekruter dowiedział się tego od Ciebie niż od Twojego byłego pracodawcy.

 

  • Ile chciałbyś zarabiać? Musisz wiedzieć ile wynosi Twoje minimum. Spokojnie zakomunikuj kwotę, jakiej oczekujesz. Zawsze możesz zapytać jaką pensję zaplanowano w budżecie. Najlepiej jeżeli podasz tak zwane widełki oczekiwanego wynagrodzenia, czyli kwoty od do. Pokaże to, że jesteś elastyczny – wyjaśnia Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

  • Jak wygląda kwestia Twojej dyspozycyjności? Rekruter musi wiedzieć, od kiedy mógłbyś zacząć nową pracę. Większość z nich oczekuje odpowiedzi od zaraz.

 

  • Czy jesteś gotowy na to, żeby się przeprowadzić? Tylko Ty znasz odpowiedź na to pytanie, i jeśli nie jesteś gotowy na taką zmianę, możesz odmówić.

 

  • Jaki wymiar godzin Cię interesuje? Standardowy etat to 40 godzin tygodniowo. Możesz jednak dostać propozycję pracy  w mniejszym lub w większym wymiarze godzin, co może wiązać się z koniecznością pracy w weekendy lub polskie święta (jest to charakterystyczne dla zagranicznych spółek).

 

  • Jaki jest Twój stosunek do podróży służbowych? Zastanów się czy możesz spędzić weekend w podróży i czy w ogóle chcesz pracy, która będzie tego wymagała.

 

  • Co wiesz o naszej firmie? To pytanie z kategorii tych klasycznych. W przypadku rozmów telefonicznych masz ogromną przewagę. Zawsze możesz wydrukować lub zapisać najważniejsze informacje o firmach, do których wysłałeś swoje CV. Zwróć uwagę na ostatnie projekty i najważniejszych klientów firmy.

 

  • Wolisz pracować w biurze czy zdalnie w domu? Obecnie coraz więcej osób docenia możliwość telepracy. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre dla wszystkich. Zastanów się, czy pracując w domu będziesz w stanie oprzeć się pokusie spania do południa i czy będziesz w stanie zmobilizować się do ciężkiej pracy – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

 

Pamiętaj, że rekruterzy najczęściej dzwonią koło 11 lub po 16. Postaraj się więc nie wylegiwać do południa. Nic tak nie odstrasza jak zachrypnięty głos dopiero co obudzonej osoby. Jeśli aktualnie pracujesz, spróbuj zapewnić sobie chwilę prywatności na rozmowę lub poproś o kontakt w innych godzinach.

Copyright © 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us