5 zwrotów, których nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

5 zwrotów, których nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Tak jak istnieją pomocne zwroty, które mogą pomóc nam zdobyć uznanie w oczach rekrutera – tak pewne niebezpieczne sformułowania potrafią wywołać odwrotny efekt. Nawet jeśli masz odpowiednie kwalifikacje, łatwo utracisz szansę na otrzymanie wymarzonej posady, gdy z Twoich ust padną nieprzemyślane słowa.

Zapoznaj się więc z uniwersalną listą wyrażeń, których nigdy nie powinieneś używać podczas rozmowy kwalifikacyjnej:  

  1. "Przepraszam za spóźnienie"

Pamiętaj, że przyjście nawet kilka minut spóźnionym na rozmowę kwalifikacyjną, potrafi Cię zdyskwalifikować w oczach potencjalnego pracodawcy. Pokazuje to, że masz raczej niezbyt poważny stosunek oraz nie traktujesz z szacunkiem czasu innych. Punktualność to Twoja wizytówka, także w dalszym rozwoju kariery zawodowej, a jej przestrzeganie świadczy o Twoim profesjonalizmie oraz rzetelności.

  1. "Czy mogę odebrać telefon?"

Absolutnie niedopuszczalne jest wysyłanie smsów czy odbieranie połączeń podczas rozmowy kwalifikacyjnej To przede wszystkim przejaw braku podstawowych zasad kultury. Jeśli to możliwe, zostaw komórkę w samochodzie lub w domu albo przynajmniej wycisz ją, by nagły sygnał dzwonka nie rozproszył uwagi Twojej i rekrutera – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

  1. "Jestem perfekcjonistą”

Taki zwrot wbrew pozorom jest dosyć ryzykownym posunięciem i pada zazwyczaj jako odpowiedź na pytanie o Twoje najsłabsze strony.  Jeśli przyznajesz się do perfekcjonizmu albo pracoholizmu oznacza to, że obawiasz się powiedzieć o swoich największych słabościach i za wszelką cenę chcesz je przykryć inną cechą, która może być odebrana jako coś pozytywnego. Każdy rekruter wie, że kandydaci mają słabe punkty. Poszukują więć takich osób, które szczerze powiedzą w czym nie są najlepsi.

  1. "Nie wiem, czy jestem dobrą osobą do tego projektu”

Nie ma nic gorszego niż już na wstępie pokazać swój brak pewności siebie. Rekruterzy cenią kandydatów dynamicznych i gotowych do podjęcia codziennych wyzwań. Musisz pokazać, że jesteś skłonny dać z siebie 100% oraz chcesz się stale podnosić swoje kwalifikacje – zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

  1.  "Oczekuję od tej posady…”

Rekruter zazwyczaj zadaje potencjalnemu kandydatowi pytanie, jak widzi swoją przyszłość za kilka lat i czy chce związać ją z daną firmą. Warto wtedy dopytać o to, jak wygląda przebieg ścieżki kariery oraz powiedzieć, jakie nasze cechy i kwalifikacje mogą wspomóc organizację w realizacji celów. Pamiętaj jednak, by Twoja postawa nie była zbyt wymagająca. Nie stawiaj warunków nie do spełnienia, tylko realnie spójrz na swoje możliwości i szanse.

 

 

Copyright © 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us