Jak pozostać zmotywowanym podczas szukania pracy.

Jak pozostać zmotywowanym podczas szukania pracy?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile czasu potrzeba na znalezienie nowej pracy. Wraz z upływającym czasem, wzrastającymi oczekiwaniami i malejącym budżetem, coraz łatwiej się zniechęcić. Szukanie pracy to jednak okres wymagający wzmożonego wysiłku i samozaparcia. Poniżej kilka rad, które pomogą nie utracić motywacji.

Odpowiednio zacznij dzień
Pierwsze 30 minut dnia jest kluczowe. Myśli i działania, które się podejmuje właśnie wtedy, wpływają na samopoczucie przez cały dzień. Zamiast wylegiwać się w łóżku, wstań tak, jakbyś szedł do pracy, weź prysznic i przejdź się na krótki spacer, żeby złapać oddech i zyskać pozytywną energię.

Ustalaj cele na każdy dzień
Brak konkretnych zadań do wykonania danego dnia powoduje, że nie ma na czym skupić uwagi, a wieczorem może wydawać się, że nic nie osiągamy. Codzienne małe cele pozwalają na myślenie o tym, co najważniejsze, a ich realizowanie pomaga w utrzymaniu pozytywnego nastawienia. Ustalając swoje cele, pamiętaj o zasadzie SMART. Niech będą one: specyficzne, mierzalne, ambitne, realne i terminowe. Kiedy uda Ci się je osiągnąć, świętuj małe sukcesy. 

Zadbaj o przestrzeń wokół siebie
Wiele się mówi o dobrych stronach bycia schludnym i zorganizowanym. Stwórz w swoim domu atmosferę pracy. Przygotuj telefon, komputer i wszystko, co zazwyczaj przydaje się w pracy w biurze. To pomoże Ci pozostać skupionym na zadaniach, które masz wykonać. Możesz także czasem zmienić otoczenie i poszukiwać pracy w pobliskiej kawiarni lub wynajmując miejsce w lokalnym biurze.

Dobrze się odżywiaj
Na to, jak się czujesz, wpływa między innymi to, co jesz. Upewnij się, że w Twoim menu znajduje się odpowiednia dawka warzyw i owoców. Unikaj jedzenia w fast foodach i staraj się nie przesadzać z alkoholem.
W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Poszukaj wsparcia
Jeśli ktoś z Twoich znajomych również szuka pracy, utrzymuj z nim kontakt. Możecie wspólnie dzielić się doświadczeniami i radami, a także wzajemnie się motywować. Postaraj się co najmniej raz w tygodniu spotkać z grupą takich osób i razem stworzyć strategię dalszych poszukiwań – zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Zachowaj równowagę
Szanse na znalezienie wymarzonej pracy zależą od Twoich aktywnych działań – ile wykonasz telefonów, wyślesz aplikacji czy na ile targów pracy, spotkań związanych z rekrutacją pójdziesz. Pamiętaj jednak o umiarze. Nie zasypuj pracodawców niepotrzebnymi mailami czy telefonami. Dopasuj CV i list motywacyjny do konkretnych ofert. Bądź zaangażowany, ale nie natarczywy.

Ucz się na błędach
W każdym momencie procesu poszukiwania pracy, powinieneś oceniać rezultaty swoich działań. Jeśli wysyłasz wiele aplikacji i nikt nie zaprasza Cię na rozmowę kwalifikacyjną, przejrzyj jeszcze raz swoje CV, zobacz czy zawiera wszelkie potrzebne informacje oraz czy jest aktualne. Jeśli byłeś na spotkaniu i nie dostałeś oferty pracy, zastanów się, jakie błędy mogłeś popełnić, aby następnym razem ich uniknąć. 

Ciesz się poszukiwaniami
Poszukiwanie pracy to często trudny okres zmian, ale może to być także dobra okazja do własnego rozwoju. Wykorzystaj ten czas na przemyślenia swoich celów i oczekiwań. Pomyśl, co dokładnie chciałbyś robić i zaangażuj się w całości we wszystkie działania, które podejmujesz. Znajdź także czas dla siebie i zadbaj o dobre samopoczucie – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.