10 kroków do stworzenia swojej wizji kariery zawodowej

10 kroków do stworzenia swojej wizji kariery zawodowej

Nasza praca zawodowa w ostatnich latach uległa znacznemu wydłużeniu. Pracujemy 40, 50, a nawet i 60 lat. Dlatego jako pracownicy nie możemy skupiać się tylko na tym co tu i teraz, musimy myśleć o naszej zawodowej przyszłości . Warto więc, aby każdy z nas miał wizję kariery, nawet młody adept który dopiero co stawia pierwsze kroki na rynku pracy. To pozwoli nam iść do przodu.

Podejmij decyzję – czego tak naprawdę pragniesz?

O tym czego chcesz, nie zdecydujesz w jeden dzień. Każde marzenie zaczyna się od pierwszego kroku. To zdanie ma w sobie wielką moc, bez niego nie zajdziemy daleko. Naszą drogę zawodową można porównać do podróży. Jeśli nie zdecydujemy, gdzie chcemy popłynąć, wiatr może znieść nas do miejsca, które nie będzie wymarzoną rajską wyspą.

 

Albo określ czego nie chcesz

Trudno jest powiedzieć, czego tak naprawdę chcemy, szczególnie jeśli sami nie jesteśmy tego pewni. Powodem, dla którego ludzie zazwyczaj nie potrafią odpowiedzieć  na to pytanie jest fakt, że jest ono zbyt przytłaczające. Większość z nas jest jednak w stanie zdecydować, czego nie chcemy. Może, już wiesz, że nie chcesz pracować w korporacji lub tracić zbyt dużo czasu na dojazdy do pracy. Pamiętajmy, że to czego nie chcemy, jest drugą stroną tego, czego tak naprawdę chcemy.

 

Zwalcz strach

Jeżeli więc stworzenie wizji kariery wcale nie jest takie trudne, dlaczego tego nie robimy? Większość z nas jest zagubiona i nie chce mówić, czego chce w obawie przed tym, że się to nie spełni. Wielu z nas nie potrafi jasno określić celu, do którego zmierza, dopóki nie będzie pewna możliwości jego realizacji lub chociaż zdobycia wiedzy na temat tego jak go osiągnąć. Aby zrealizować cele, trzeba nie tylko je namierzyć, ale też dążyć do ich realizacji, a do tego potrzeba odwagi i wiary w swoje możliwości.

 

Zajrzyj w głąb siebie

Czy jesteś gotowy do zbudowania wizji swojej zawodowej kariery? Zacznij od spisania wszystkiego na kartce papieru. Jeśli zapiszesz swój cel w pewien sposób go zmaterializujesz i będziesz miał większe szanse na jego realizację. Świadomie lub nieświadomie podejmiesz kroki do jego realizacji – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Poniżej 10 pytań, które warto zadać samemu sobie na początku drogi zawodowej:

  • Jeśli wszystko byłoby możliwe, co chciałbym zmienić w mojej karierze / pracy?
  • Jaki rodzaj pracy chciałbym wykonywać?
  • Za co chciałbym być odpowiedzialny
  • Jakiego chciałbym szefa i współpracowników?
  • W jakich godzinach chciałbym pracować?
  • W jakiego typu firmie chciałbym pracować?
  • Jaka kultura firmy jest dla mnie najlepsza?
  • W którym mieście chciałbym mieszkać?
  • Ile chciałbym zarabiać?
  • Jak reaguję na trudne sytuacje i krótkie terminy wykonywania powierzonych mi zadań?

Wejdź do gry

Kiedy już stworzysz wizję, zacznij poszukiwać nowych stanowisk pracy, które spełniają chociaż część z Twoich kryteriów. Pamiętaj, możliwe, że będziesz musiał zmienić branżę lub ścieżkę kariery. Warto to jednak zrobić dla wymarzonej pracy. Każdy z nas potrzebuje wyzwań i każdy zasługuje na pracę, z której będzie w pełni zadowolony – podsumowuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Copyright © 2020 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach meds us